top of page

4 שאלות גולשים בנושא: מחלקת כלי דם

אבא שלי עבר לפני שבוע ימים בדיקה אנגיוגרפיה ונמצאה חסימה מלאה של העורק התרדמה הפנימי ימני , כרגע יש לו כאבים בצוואר ובראש והוא טוען שהראיה שלא נפגעה קצת והרופאים במחלקת כלי דם בחורב אמרו שאין מה לעשות כרגע לחזור בעוד שנה , הייתכן שאדם בגיל 69 שחשוף לאירוע מוחי יחכה שנה ויסבול מכאבים . האם ניתן לעשות משהו על מנת שהקל עליו , או לנתח על מנת לפתוח חסימה זאת ?
אודה לך אם תענה לשאלתי

שלום שמעון,
חסימה מלאה בקרוטיס איננה גורמת לכאבים ואיננה יכולה לגרום לארוע מוחי.יש צורך בבדיקת דופלקס קרוטיס מידי 6 חודשים בכדי לעקוב אחר הקרוטיס הפתוח. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 037557111, הרצליה - 099592555.
בברכה,
דר' ארנון קורן

dr_koren.jpg

ד״ר קורן שלום, חמי סובל מסרטן ריאה מזה כשמונה חודשים. כתוצאה מכימו נפגעו כלי הדם בצד השמאל עליון של הגוף. עבר 3 צינתורים עקב אי זרימת דם ליד שמאל וניתוח מעקפים מהעורק במוח לכתף שמאל. כעת לאחר כל זאת נמצא בחסימה עקב כרישי דם. אנו מטופלים בתל השומר וכרגע מאושפזים במחלקת כלי דם בהדסה עין כרם. כנראה עבר אירוע מוחי קל במהלך האישפוז. צריך את עזרתך בנושא לבחינה של טיפול במצב והאם ניתן לעזור לו?

שלום,
ישנם מספר סיבות לחסימת כלי הדם.בשל היות היד עמידה מאשר הרגל הייתי ממליץ להמנע מניתוחים מיותרים.ניתן לשקול לטפל רק במדללי דם
בברכה,
דר' ארנון קורן

dr_koren.jpg

אבי בן 71 לפני שנה עבר אירוע מוחי קל שבעקבותיו עבר צינתור בצד ימין בארה"ב לאחר מכן בדצמבר 2007 עבר ניתוח קרוטיס בצד שמאל עקב היצרות 70%-90%. בחודש אפריל 2008 היינו בבקורת והיתה היצרות של 50% בספטמבר 2008 היתה כבר היצרות קשה של 71%90 (גם בדיקת דופלר + סיטי הראו היצרות קשה)לאחר דיון שהיה במחלקת כלי דם בחורב(מנהל מחלקה ד"ר רון כרמלי הוחלט כרגע לא להתערב (כלומר לא לצנתר) והזמינו את אבא לבקורת בעוד חצי שנה כלומר בחודש מאי 2009. שאלתי האם זה נכון וצודק כרגע ולחכות לעוד חצי שנה הרי קיימת היצרות ואבא עבר כבר אירוע מוחי קל , האם זה לא מסוכן מבחינתו , האם צריך לקבל ייעוץ נוסף באופן פרטי, הרי בבקורת ראשונה בחודש אפריל היתה היצרותרק של 50% ולאחר 4 חודשים ההיצרות היא 71%-90 בדיוק כמו שהיה לפני ניתוח קרוטיס ואם נמתין עוד חצי שנה, ההיצרות תעלם? אציין כי הצד הימני היכן שאבא עבר צינתור ויש לו סטנד תקין. (אבא חולה סכרת מסוג 2 מקבל 2 כדורים ליום) אשמח לקבל את תשובתך

שלום איריס,
מקובל היום לנתח את עורק הקרוטיס כאשר ההצרות 70% ומעלה כאשר היא מלוות לסימפטומים או בהצרות של 90% ומעלה כאשר הממצא מיקרי ולא מלווה לסימפטומים.זו הסיבה שהוחלט בשלב זה להמתין.בניתוח עצמו יש סכנה לארוע מוחי 1-2% ולכן מומלץ לנתח רק בחוסר ברירה.
בברכה,
דר' ארנון קורן

dr_koren.jpg

הי שמי דדי אני פעיל מאוד בתחום הספורט אני מדריך כושר ומשתתף במרוצי ריצה. לפני קצת יותר משנתיים התחלתי להרגיש כאבים באזור שריר התאומים שברגל ונימול קל באצבעות של רגל ימין בזמן מאמץ אפשר להגיד הליכה קצרה של 200 מטר אפילוומנוחה של 5 דקות מחזירה את המצב לקדמותו כאילו לא קרה כלום לאחר בדיקות מרובות שלא גילו כלום עשו לי בדיקת דופלר ושם גילו שאין זרימת דם טובה לחלק התחתון של הרגל בזמן מאמץ עשו לי ניתוח מעקפים בבית חולים תל השומר מחלקת כלי דם הכול עבר בשלום חזרתי לפעילות מלאה ללא הגבלה. היום לפני חודש נפלה לי משקולת של 5 קילו על הבוהן ברגל ימין וגרמה לי לשבר פתוח באצהע מאז אני חש את אותם כאבים שהיו לי לפני שנתיים. עשיתי בדיקת דופלר לפני כמה ימים וגילו לי שהמעקפים שעשו לי לא זורם שם דם אלה רק בעורק הקטן שנותר לאחר ההצרות הטבעית שנוצרה לי ברגל. ממה זה קורה? ומה הסיכוים שדבר כזה חוזר?

שלום dedi,
עליך לבחון מהם גורמי הסיכון בגופך הגורמים לחסימת כלי דם:עישון,שומנים בדם,יתר לחץ דם ,גנטיקה וכו'...........בדרך כלל אנשים העוסקים בספורט כמוך סובלים פחות מחסימות.ממליץ להמשיך בספורט ולנסות להתגבר על הבעיה בדרך שמרנית ללא ניתוחים.
בברכה,
דר' ארנון קורן

dr_koren.jpg
bottom of page