top of page

9 שאלות גולשים בנושא: עורק ראשי

שלום רב,
בעלי סובל מטרשת עורקים, עבר ניתוח עקב חסימת עורק ראשי במפשעה עם החדרת צינור. בנוסף 2 סטנדים בלב.
משה כשבועיים הוא מאושפז בב"יח לאחר שאובחנה חסימה מלאה בעורק צוואר ימיני ובשמאלי 50%. לאחר התלבטות הרופאים הוחלט שניתוח מהווה סכנת חיים והוחלט להתחיל טיפול בקומדין.
שאלותיי:
1. האם לא ניתן לבצע ניתוח
כאשר החסימה מלאה?
2. האם המצב מסוכן?
אודה לתשובתכם במייל חוזר.

שלום ליאת,
חסימה מלאה עדיפה על הצרות קשה.אין צורך בניתוח קרוטיס חסום ולמעשה לא ניתן לנתח קרוטיס חסום.אינני חושב שיש צורך בקומדין אלא רק אספירין פעם ביום. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 037557111, הרצליה - 099592555.
בברכה,
דר' ארנון קורן

dr_koren.jpg

שלום,
אני בת 24.
לפני כחודש אושפזתי בבית חולים עקב לחץ אדיר בראש מצד ימין כאשר בזמן זה העין הימנית התחילה להיסגר .
לאחר סי-טי עם יוד התגלה כי העורק הראשי מצד ימין פצוע.
הטיפול שאני לוקחת על מנת שלא יווצר כריש דם חלילה הינו קומדין 5 מ"ג כל יום .
הרופאים בבית החולים טענו כי זה יכול להיות כתוצאה מתנועה לא נכונה או מטיפולי שיניים שעברתי בתקופה זו.
תוך כמה זמן העורק הראשי עלול להבריא ?
תוך כמה זמן מתחילים לראות תוצאות?
האם יש לזה השלכות בהמשך?
תודה

שלום,
לפי התאור אני מבין שמדובר בדיסקציה טראומטית של הקרוטיס.יש לטפל שמרנית ולחזור על בדיקת CTA בעוד מספר חודשים.רק לאחר הבדיקה החוזרת ניתן להחליט על שינוי במדיניות הטיפול.
בברכה,
דר' ארנון קורן

dr_koren.jpg

שלום ,
אבי סובל מאספקת דם מועטה לרגל שמאל וזאת עקב חסימה בהתפצלות עורק ראשי לצד שמאל לרגל , בוצע צינתור אך ללא הצלחה לדברי הרופא המבצע החסימה נובעת מסיד קשה שהצטבר בדפנות העורק , לדברי הרופא הברירה היחידה היא ניתוח האים ישנה דרך נוספת לטיפול ללא ניתוח , אבי סובל מכאבים חזקים ברגל לעיתים ללא יכולת דריכה , הסיבה לבקשתי להמנע מניתוח היא כיוון שאבי סובל גם מבעיות בכבד ולכן הרופא לא המליץ על ניתוח כיוון שזה כרוך בסיכון , מה עלי לעשות?

שלום,
יש לשקול טיפול שמרני של הליכה מרובה יום יום לצורך יצירת מעקפיים טבעיים ברגלים.ניתן גם לבצע מעקף בהרדמה מקומית.
בברכה,
דר' ארנון קורן

dr_koren.jpg

שלום
בעלי בן 57 סבל מנמק בכף רגל , עבר 2 ניתוחי מעקפים שנגמרו בכישלון , לאחרונה ניסו לעשות ניתוח שלישי ובעת הניתוח גילו הראופים לתדהמתם שלאורך כל הגרפט מזוהם לכן " שלפו " את כל הגרפט והשאירו את בעלי ללא עורק ראשי לפחות מהמפסעה אם לא גבוה מזה . ברור שללא עורק ראשי הרגל מתה ובוצע בו קטיעה כ 15 סנטימטרים מעל הברך. הקטיעה לא נתפרה עקב זיהום ( ברור ) וכבר פעמיים עשו ניקוי בחדר ניתוח אינני זוכרת כרגע את שם הפעולה. לשאלתי , איזה אפשרות קיימת שיבריא ו או יסגרו את הגדם אם אין עורק ראשי ? . האם המצב הוא כזה שינקו ויגרדו את הפצע עד שיגיעו למפסעה ואחר כך מה ? האם יש עוד פעולות שניצן לעשות או שפשוט נמתין שימות ? האם מבחינה סטטיסטית אנשים יוצאים חיים ממצב כזה ?
אני יודעת שזה נשמע קר אך אני בן אדם ענייני ולא רוצה שיגידו לי כפי שכבר אמרו לי " אל תידאגי יהיה בסדר " לחוסן האישי שלי אני זקוקה לתשובות חותכות כמה שיהיהו כואבות.
תודה

שלום DANA,
בעלך עבר שחזור וסקולרי שנכשל.במצב כזה הרגל עוברת נמק ומחייבת כריתה לצורך הצלת החיים.בכריתה מעל הברך הספקת הדם לגדם דרך העורק הפמורלי העמוק.לדעתי אין סיבה שהפצע לא יתרפא לאחר שהגוף יתגבר על הזיהום.יש בהחלט מקום לאופטימיות.
בברכה,
דר' ארנון קורן

dr_koren.jpg

בתי בת 34 חודש לאחר לידה גרה בטוסון אריזונה במהלך הלידה קיבלה זירוז באפידורל מאז אינה חשה בטוב לאחר מספר ביקורים במיון וביצוע בדיקת mri התגלה שיש חסימה ב3 עורקים עורק ראשי שמאלי חסום ב-99% ושניי עורקים בעורף חסומים ב-80% הוחלט לטפל בקומדין לדילול הדם ובעוד שבועיים יחליטו האים לבצע ניתוח הבעיה כרגע שמרגישה חולשה כללית וכבדות ברגליים ובידיים וחוסר תחושה במשך מספר שעות ביום
בבית החולים לא מתייחסים לבעיה הנ"ל
ובכל ביקור ואישפוז מבצעים MRI באזור הצוואר לטענתם אינם יודעים מדוע סובלת מכאבי ראש חזקים עייפות חולשה וכבדות ברגליים אשמח מאוד באים תיעץ לנו איזו בדיקה צריך לבצע ובכלל לאיזה רופא ממוחה לפנות

שלום שרבני רחל,
ראשית קשה לי להאמין שהם לא יודעים מה לעשות.לדעתי אין מנוס מפתיחת העורק שסגור ב-99% .חשיבות ה-MRI בהבנת שאר רקמת המח וכלי הדם הקטנים יותר.כמו כן חיבים לברר את הסיבה לחסימות .הבירור הראשוני בגיל זה אצל אישה הוא קרישיוןת יתר או מחלת טקיאשו.
בברכה,
דר' ארנון קורן

dr_koren.jpg

שלום
האם אפשר להציל אדם מבוגר מאד(בן 85) מעיורון עקב סתימת עורק ראשי של העין (העין היחידה שעדיין רואה 10%).יש לו לחץ תת עיני וגלאוקומה עקב בעיות כלי דם. הוא לוקח קומדין. האם טיפולי ליזר יכולים לשפר את המצב?
בברכה
סילביה

שלום סגל סילביה,
אנא הפני שאלתך לרופא עינים.
בברכה,
דר' ארנון קורן

dr_koren.jpg

לפני 20 שנה אני חליתי בהודג'קינס
ושמו לי הייקמן שעד עכשיו לא הוצא.
כרגע יש בעיה של נפיחות של הצוואר והראש. עשו לי CT וגילו שיש לי כריש דם בתוך ההיקמן ולא יודעים אם הוא חדש או ישן, והם טוענים שאי אפשר להיכנס לווריד מחשש שהכריש ישתחרר, והציעו לי לקחת כשנה כמדין בתקוה שזה
יעזור. אני מאוד מתלבטת אם לעשות את הצעד הזה, האם אתם יכולים לעזור לי?

שלום אורית,
יתכן ואכן הממצא בצואר ישן ולכן אין צורך להתיחס אליו.ממליץ בדיקת דופלקס לורידי הצואר והחלטה לאחר מכן.
בברכה,
דר' ארנון קורן

dr_koren.jpg

שלום רב,
שאלתי היא נשאלת בכאב רב, לפני כ-4
חודשים אימי חשה כאבים ברגל ימין כאבים חזקים (בשוק)ולאחר מס שעות נפטרה, השערת הרופא התפוצצות עורק ראשי ברגל, האם זה אפשרי?

שלום אורלי אוריאל,
קשה לענות על השאלה.אין תופעה כזו.יתכן פקקת עמוקה וקריש דם שזרם לעורקי הריאות וחסם אותם.
בברכה,
דר' ארנון קורן

dr_koren.jpg

שלום רב
מזה מספר ימים כאבים ברגל שמאל עם התמקדות באזור הברך ומטה אך לא רק- עורק ראשי התנפח ויש הקרנה של כאבים ומאין תחושת הרדמות ברגל
אבקש לציין שהעורק התנפח ורק לאחר מספר ימים החלו כאבים
במספר מקרים התחושה היא גם של התכוצות שריר התאומים
אני בחול ואשמח אם תתן לי הכוונה ודיאגנוזה בכדי שאבין מידת חומרת הארועים הללו
בברכה
ליאת-בת 26 ללא בעיות בריאות כלשהן....

שלום רב,
מדובר בדלקת ורידים שטחית.כנסי לבית מרקחת ורכשי מספר אגדים אלסטיים רחבים.יש לאגוד את הרגל חזק ומומלצת הליכה מרובה.עם החזרה לארץ אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, הרצליה - 09-9592555.
בברכה,
דר' ארנון קורן

dr_koren.jpg
bottom of page