top of page

46 שאלות גולשים בנושא: עורק התרדמה

שלום רב
בבדיקת color duplex evaluation
של Cartoid arteries נמצא ש:
בצד שמאל נצפה רובד פיברוטי במוצא עורק התרדמה השמאלי הגורם להיצרות של עד 25% ונרשמה זרימה עורקית תקינה בכל הנקודות.
בצד ימין נצפה רובד פיברוטי במוצא עורק התרדמה הפנימי הגורם להיצרות בת 25%-49% .נרשמה זרימה עורקית מערבולתית בכל הנקודות.
מה המשמעות ומה הטיפול אם יש צורך בכזה, שמתאים למצב שתואר ?
האם הנתונים הללו מגדירים שייכות לקבוצת סיכון מבחינת רמות כולסטרול (בנפרד מקיום סכרת, לחץ דם גבוה, שאיני סובל מהם או הסטורית מחלות לב משפחתית וכו' שכן קיימת)?
לאחרונה הורדה רמת ה LDL לקבוצה הסיכון הזו לפחות מ- 80. האם רמת LDL של 117 שנמדדה בבדיקת דם לאחרונה מצריכה תשומת לב לאור הנאמר קודם לכן כדי להימנע מהרעה ואף שימוש בסטטינים?
פרסום "טרי" שראיתי דיבר על המלצה של ועדת מומחים שמינה ה FDA לשימוש בהם גם לאנשים שאינם בקבוצות סיכון ויש להם crp גבוה (איני יודע מה שלי ).
תודה

שלום יורם,
בדיקת הדופלקס איננה בעיתית.יש לחזור עליה מידי 6 חודשים.לגבי הטיפול בסטטינים יש לפנות למומחה בטיפול בשומנים דם.
בברכה,
דר' ארנון קורן

dr_koren.jpg

ד"ר קורן שלום,
בבדיקת אולטרסאונד במעבדת וסקו-לאב נרשם " בצד שמאל הצפה רובד פברוטי בהתפצלות עורקי התרדמה הגורם להיצרות של עד
25% . בנוסף בצד זה נצפה עורק התרדמה הפנימי מפותל בחלקו הדיסטלי.
בצד ימין נצפתה אי סדירות של הדפנות במוצא עורק התרדמה הפנימי. בנוסף, בצד זה נצפה עורק התרדמה הפנימי מפותל בחלקו הדיסטלי.
נרשמה זרימה תקינה גם בצד ימין וגם בצד שמאל.
אני בת 63, האם יש מקום לטיפול ועד כמה המצב עשוי להמשיך ולהתדרדר.
תודה על התשובה ושנה טובה,
בת-שבע

שלום בת-שבע גרינברג,
הבדיקה תקינה.מומלץ לחזור עליה בעוד 1 שנה.
בברכה,
דר' ארנון קורן

dr_koren.jpg

היצרות לא סדירה קשה של הקרוטיד הפנימי הימני הצוורי עים חשד לסימון string פרט לכך בגדר הנורמה אציין ש קודם cta בבדקת דופלר נאמר בצד ימין כנראה עורק התרדמה הפנימי חסום בצד שמאל יש הצרות קלה בן 15ל50 אחוז אני בן 58 האים יש אפשרות לטיפול בתודה דוד

שלום,
חסימה מלא בקרוטיס איננה אינדקציה לניתוח.
בברכה,
דר' ארנון קורן

dr_koren.jpg

אני מעונינת בפרטים על שיטת הצינתור לפתיחת עורק התרדמה הסתום ביותר מ90%

שלום אורה זמורה,
סטטיסתית עדיף היום לפתוח את הסתימה בניתוח ולא בצינטור.אחוזי הסיבוכים גדולים בצורה משמעותית בצינטור מאשר בניתוח.הסכנה היא בקריש דם לתוך המח בזמן ההרחבה.עליך להגיע לאחד מהמרכזים בארץ שלא קראו את התוצאות אשר מתפרסמות בעולם.
בברכה,
דר' ארנון קורן

dr_koren.jpg

דר ארנון שלום,
חברה טובה שלי מאושפזת בבית חולים (אנחנו גרות בארה"ב)
הרופאים אומרים שיש לה חסימה מלאה בעורק התרדמה בהתחלה הם שקלו צינתור ועכשיו אמרו שכנראה אי אפשר לעשות צינתור והם שוקלים ניתוח ...יש לי שתי שאלות
היא ילדה לפני שבועיים (היה הריון תקין) האם יכול להיות שהמצב נגרם מההריון או מהאפידורל (היא אמרה שהרופא לא נתן לה טוב את האפידורל -הוא דקר אותה פעמיים והיא איבדה הכרה ,רעדה ,הראייה הטשטשה לה -מאז היא רואה מטושטש)
השאלה השניה האם היא תהיה צריכה לקחת אספירין למשך כל חייה או רק תקופה
תודה קרן

שלום קרן,
חסימה מלאה בעורק התרדמה לא ניתן לנתח.בכדי לדעת במדויק ,מומלץ לבצע אנגיוגרפיה או צינטור של עורקי התרדמה.במידה והאבחנה נכונה הרי אין קשר בין הממצא להרדמה אותה עברה החברה שלך.יש לבדוק קיום של קרישיות יתר או אטרוסקלרוזיס של צעירים.
בברכה,
דר' ארנון קורן

dr_koren.jpg

שלום רב
בבדיקה שעשיתי התקבלו התוצאות הבאות:
בצד שמאל נצפה רובד פיברוטי במוצא עורק התרדמה החיצוני הגורם להיצרות של עד 25% .
נרשמה זרימה עורקית תקינה בכל הנקודות.
בצד ימין נצפה רובד פיברוטי במוצא עורק התרדמה הפנימי הגורם להיצרות של עד 25%
נרשמה זרימה עורקית תקינה בכל הנקודות.
נוסף לכך, בצד זה נצפה עורק התרדמה הפנימי מפותל בחלקו הדיסטלי.
מה משמעות הבדיקה?
בתודה מראש.

שלום יעקב פ.,
בדיקה תקינה.
בברכה,
דר' ארנון קורן

dr_koren.jpg

אני בן 63 יש לי חסיתה של 100% בעורק התרדמה צד שמאל.1.האם ניתן לטפל בעורק ללא ניתוח.2.אם לא האם ניתן לנתח ואיזה סיכון כרוך בניתוח{אם אפשר}.

שלום יעקב,
חסימה של 100% לא ניתנת לפתיחה מכיוון שהיא ממשיכה אל תוך המח.אין גם חשש מחסימה של 100% מכיוון שאיננה גורמת לסימפטומים נוספים על אלו שכבר נגרמו בעת החסימה.לעיתים מזהיים חסימה כזו ללא כל סימפטומים.
בברכה,
דר' ארנון קורן

dr_koren.jpg

בבדיקת דופלקס נמצא בצד שמאל בעורק התרדמה הפנימי והחיצוני גם היצרות של עד 25 אחוז. נרשמה זרימה עורקית תקינה בצד ימין בהתפצלות ובמוצא עורק התרדמה החיצוני גם היצרות של עד 25 אחוזים עם זרימה עורקית תקינה בכל הנקודות.
מה ההשלכות? האם זו היצרות הדורשת טיפול או מעקב?
תודה,

שלום רחלי,
ממליץ בדיקת דופלקס קרוטיס מידי 6 חודשים
בברכה,
דר' ארנון קורן

dr_koren.jpg

אבי בן 63 ברקע ניתוח מעקפים ב 1994 עקב אוטם , יתר לחץ דם, יתר שומנים בדם, אי ספיקת כליות כרונית .עבר אירוע מוחי לפני 8 שנים חזר לתיפקוד אך איטי לפני שבועיים שוחרר מביה"ח התגלה פלאק גדול ב CAROTID BULB בכניסה לעורק התרדמה הפנימי משמאל עם היצרות קריטי 90-99% חשד להיצרות קשה או חסימה של עורק וורטברלי משמאל
האם ניתן לנתח את אבי במצבו הבריאותי והאם הניתוח ישפר את חייו.
תודה שרון

שלום שרון,
אביך חייב לעבור ניתוח בעורק הקרוטיס.הניתוח לא ישפר את מצבו אלא ימנע את הארוע הבא שיכול להיות הרסני.
בברכה,
דר' ארנון קורן

dr_koren.jpg

אבי בן 72. עם עבר קשה של בעיות לב (מעקפים , אי ספיקה קשה כרגע חי עם קוצב)בעיה של אי ספיקת כליות (כולל אבנים בכליות),מטופל בפוסיד ובאספירין.
עקב בעית ראיה באחת מעינו נשלח לבדיקת דופלר קרוטס ותוצאות הבדיקה היו :"85-95% הצרות של עורק התרדמה הפנימי מימין.כיוון זרימת הדם בעורקים הורטברליים תקין דו צדדית.49-30% הצרות של עורק התרדמה הפנימי משמאל ".
בפגישה עם הרופא, הרופא ממליץ ניתוח בהרדמה מלאה והוא הוגדר כ- HIGH RISK ולכן אנו חוששים לניתוח בהרדמה מלאה.
מה עושים ? יש פתרונות אחרים שאינם כוללים ניתוח? סטאנט?

שלום בן בסט חגי,
ניתן לנתח קרוטיס בהרדמה מקומית או באמצעות הכנסת סטנט.התוצאות הרבה יותר גרועות מאשר ניתוח בהרדמה כללית.לבחירתכם ובהצלחה.
בברכה,
דר' ארנון קורן

dr_koren.jpg

ד"ר קורן שלום,
בבדיקת דופלר קרוטיס נצפה בצד שמאל רובד פיברוטי במוצא עורק התרדמה הפנימי הגורם להיצרות בת 25-49%. נרשמה זרימה עורקית מערבולתית בנקודה זו. כמו כן נצפנ רובד פיברוטי במוצא עורק התרדמה החיצוני הגורם להירות בת 50-70%. נרשמה זרימה עורקית מאד מערבולתית בנקודה זו.
בצד ימין נצפה רובד פיברוטי במוצא עורק התרדמה הפנימי הגורם להיצרות של עד 25% . זרימה תקינה בכל הנקודות. כמו כן נצפה רובד מסוייד במוצא עורק התרדמה החיצוני הגורם להיצרות בת 25-49%. נרשמה זרימה עורקית מערבולתית בנקודה זו.
אני בת 58 ברקע קולסטרול גבוה אך מטופלת בליפיטור 20 , בנוסף אלטרוקסין 100 מקג. בנוסף יש לי בעיה של ניוון מקולרי בעין שמאל שהתגלה לפני שנה וחצי. וכן כאבי רגליים ואגן חזקים.
אודה לך מאד על התייחסותך לנ"ל.
תודה מראש

שלום יעל,
קימת מחלת כלי דם ברורה אשר דורשת בשלב זה מעקב בלבד.בהצרויות פחות מ-70% לא מומלץ למהר לנתח.ממליץ בדיקת דופלקס מידי 6 חודשים .כמו כן יש להקפיד לטפל בגורמי הסיכון.
בברכה,
דר' ארנון קורן

dr_koren.jpg

בעלי, בן 77 סובל מ-CLL וידוע על לימפואדנופתיה ניכרת בכל התחנות, אני לא מבינה את זה בדיוק, אבל כך רשום באיבחון של ה-CT שעבר לפני כמה ימים.רשום שם גם שבעורק התרדמה המשותף בצד ימין CCA נמצאו רבדים טרשתיים מסויידים ורכים שגורמים להיצרות מדרגת חומרה בינונית. בעורק הפנימי ICA היצרות קשה נראית במוצא העורק. סביב ההיצרות רבדים טרשתיים מסויידים. שאר העוקים בצד זה , תקינים. בצד שמאל, ביפורקציה, רבדים טרשתיים מסויידים שלא גורמים להיצרות משמעותית. עורק התרדמה הפנימי ICA היצרות קשה נראית בחתך 287 בהמשך רוחב וצביעה תקינים, העורק מפוטל. העורק הבין חולייתי צר ביחס לצד השני. ובסוף רשום שממצא לוואי, ציסטא בגת הלסת מימין. אני מבקשת אם אפשר להסביר לנו מה זה אומר, כי הרופאה המטפלת לא תמיד מסבירה לנו, היא תמיד אומרת שיהיה בסדר. בתודה מראש שאקבל תשובה ברורה יותר מאשר יהיה בסדר.

שלום מירי חיים,
בעלך זקוק לבדיקת דופלקס לעורקי הצואר ובדיקת כירורג כלי דם בהקדם.הצרויות קשות בעורקים הפנימיים יכולים להביא לארוע מוחי. אשמח לראותכם במרפאתי לאחר בדיקת הדופלקס. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, הרצליה - 09-9592555.
בברכה,
דר' ארנון קורן

dr_koren.jpg

בבדיקה שגרתית של דופלק עורקי התרדמה (קרוטיס) נמצא כי ישנה חסינה של 80% במוצא עורק התרדמה השמאלי. יש לציין שלפני חמש שנים עברתי איורע מוחי קל ביותר. נשלחתי לעשות אקו לב ע"י כירורג כלי דם, על מנת לדעת את מצב הלב לפני שמחליטים לנתח. באקו במנוחה התבררוחדר שמאל בגודל תקין, דפנותיו בעובי תקין, תפקודו הגלובלי תקין, (מקטע פליטה מוערך כ-60%) במאמץ לפי פרוטוקול בוס במשך 01.50 דקות, דופק של 137 (90%) לדקה ללא כאבים בחזה, צניחת ST בחיבורים אינפרולטרלים. באקו מייד בסיום המאמץ בתפקוד הגלובלי משתפר, התפתחות של היפוקינזיה:אינפריורית הלחץ הסיסולי בעורק הראיה מגיע ל-37 ממכ, אי ספיקה מיטרלית קלה עד בינונית.
לאור האמור לעיל שאלתי היא האם אני יכולה לעבור את ניתוח הקרוטיס, או האם ישנם כיום ניתוחים שניתן לעשות ע"י צינתור או כל דרך אחרת על מנת לא לסכן את עצמי.
אני מקווה שהמידע שסיפקתי הינו מספיק על מנת לקבל תשובה.
נדמה לי רק ששכתי לציין את גילי, אני בת 67, וסכרתית מזה כ-81 שנה, כמו כן סובלת מבלוטת התריס ומטופלת מזה כ-20 שנ באלטרוקסין.
מצפה לתשובתך.
שושנה חן
elazar42@smile.net.il

שלום שושנה חן,
בהחלט מומלץ לנתח את הקרוטיס עם ההצרות הקשה לפני שהארוע המוחי הבא יהיה הרבה יותר קשה מהראשון.
בברכה,
דר' ארנון קורן

dr_koren.jpg

בבדיקת הדופלקס היה שבעורק התרדמה הפנימי מכופף הישר מנקודת מוצאו ובנקודת כיפוף נרשמה הפרעה במהירות זרימה בצד שמאל בצווארמה ההסבר לכל זה

שלום מזל,
לא מדובר על הצרות אלא על מבנה אנטומי.בדרך כלל אין צורך לטפל בזה.
בברכה,
דר' ארנון קורן

dr_koren.jpg

שלום.
אצל בעלי קיימת עדות לחסימה בעורק תת בריחי שמאלי בשיעור 80% ובעורק התרדמה בשיעור של מעל 50% . איך מטפלים בזה האם קיימת סכנה ומה הסיכויים להצלחה . אגב ביוני השנה עבר ניתוח מעקפים 2 שלא הצליח 4 חודשים לאחר מכן הוכנסו לעורקי הלב 5 תומכנים כש-3 מהם לעורק הראשי. אשמח מאוד לתשובה תודה מראש דליה.

שלום,
אין צורך לטפל אך חייבים לטפל בגורמי הסיכון לחסימות.
בברכה,
דר' ארנון קורן

dr_koren.jpg

שלום רב,
ההודעה הקודמת נשלחה עם כתובת שגויה. נא לענות לפי כתובת דוא''ל המופיעה בהודעה הזו.
תודה.
בעקבות בדיקת דופלקס של עורקי התרדמה נמצא אצלי בעלי בן 42 משמאל: עורק התרדמה המשותף ללא שינוי. במוצא של עורק התרדמה הפנימי הודגם רובד פיברוטי אשר גורם להיצרות של 15-20%. תרשימי זרימה ומהירות בעורק המשותף תקינים. מימין: הדגמה תקינה.
1. מה זה אומר?
2.האם צריך טיפול? אם כן, אישה?
3. אם לא צריך טיםפול מידי מה זה אומר לגבי מעקב והעתיד?
תודה רבה,
טלי.

שלום טלי,
אין צורך לטפל.מומלץ לחזור על הבדיקה בעוד 6 חודשים.
בברכה,
דר' ארנון קורן

dr_koren.jpg

בצד שמאל נצפה רובד פיברוטי במוצא עורק התרדמה החיצוני הגורם להיצרות של עד 25% זרימה עורקית תקינה בכל הנקודות.
בצד ימין נצפה רובד פיברוטי במוצא עורק התרדמה הפנימי הגורם להיצרות של עד 25%. נרשמה זרימה עורקית תקינה. כמו כן נצפה רובד מסוייד במוצא עורק התרדמה החיצוני הגורם להיצרות בת 25-49% נרשמה זרימה עורקית מערבולתית בכל הנקודות.
מפחיד תוכל אולי להסביר?
רוב תודות על תשומת הלב.

שלום,
מומלץ מעקב בלבד.ביקורת דופלקס מידי 6 חודשים.
בברכה,
דר' ארנון קורן

dr_koren.jpg

אבא שלי עבר לפני שבוע ימים בדיקה אנגיוגרפיה ונמצאה חסימה מלאה של העורק התרדמה הפנימי ימני , כרגע יש לו כאבים בצוואר ובראש והוא טוען שהראיה שלא נפגעה קצת והרופאים במחלקת כלי דם בחורב אמרו שאין מה לעשות כרגע לחזור בעוד שנה , הייתכן שאדם בגיל 69 שחשוף לאירוע מוחי יחכה שנה ויסבול מכאבים . האם ניתן לעשות משהו על מנת שהקל עליו , או לנתח על מנת לפתוח חסימה זאת ?
אודה לך אם תענה לשאלתי

שלום שמעון,
חסימה מלאה בקרוטיס איננה גורמת לכאבים ואיננה יכולה לגרום לארוע מוחי.יש צורך בבדיקת דופלקס קרוטיס מידי 6 חודשים בכדי לעקוב אחר הקרוטיס הפתוח. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 037557111, הרצליה - 099592555.
בברכה,
דר' ארנון קורן

dr_koren.jpg

לאור הרדמות חלקית ביד ימין, נשלחתי לבדיקה בממצאים נרשם בנושא CAROTID ARTERIES נרשם בצד שמאל נצפתה התפצלות עורקי התרדמה נקיה מרבדים טרשתיים ונרשמה זרימה עורקית תקינה בכל הנקודות. בצד זה נצפה עורק התרדמה הפנימי מפותל בחלקו הדיסטלי -הפיתול לא נרשם בצד ימין. מה זאת אומרת הפיתול? האם יכול להעיד על החולשה והרדמות ביד ימין? תודה

שלום עדנה,
מדובר בבדיקה תקינה.פיתול לעיתים נדירות משפיע על הזרימה בעורק.
בברכה,
דר' ארנון קורן

dr_koren.jpg

אמי נותחה בעורק התרדמה הפנימי בשני הצדדים לאחר חסימה של 80%-90%.
בבדיקת דופלר לאחר הניתוח השני נמצא שבצד ימין עורק חצוני סתום בשיעור 50%-70% בלבד.
האם תיקון הזרימה בעורקים הפנימיים מספקת או שנדרש טיפול נוסף לעורק החיצוני?
תודה.

שלום alon,
אין משמעות להצרות בעורק החיצוני.
בברכה,
דר' ארנון קורן

dr_koren.jpg

שלום ד"ר קורן
אבי עבר ניתוח בעורק התרדמה בשערי צדק ירושלים לאחר אבחון חסימה של 75%.
הניתוח עבר בהצלחה אך הדיבור שלו נפגע, הוא מסוגל להזיז ללא מגבלה את הלשון אך מרגיש שחצי לשון רדומה כמו כן קשה לו לאכול בצד זה.
האם זו תופעה שכיחה חולפת? או תופעה שצריך ליחיות איתה? האם יש טיפול?
תודה
ירון

שלום ירון אוחנה,
ממליץ להפנות את השאלה לרופא המנתח.
בברכה,
דר' ארנון קורן

dr_koren.jpg

שלום,
בבדיקת דופלקס עורקי הצואר התגלה שלאימי יש היצרות של 50%- 75% בעורק התרדמה הפנימי מצד שמאל מה זה אומר

שלום נופיה,
ממליץ לעקוב בדופלקס מידי 6 חודשים.
בברכה,
דר' ארנון קורן

dr_koren.jpg

מה ההבדל בין ניתוח פולשני לעורק התרדמה (קרוטיס) לבין החדרת סטנט בצינתור למקום ההיצרות? האם יש מחקר המעדיף את האפשרות הראשונה על פני השניה? האם זה נכון שהחדרת סטנט מונעת לחלוטין היצרות חוזרת?

שלום דודו אלהרר,
מדובר בשתי טכניקות אשר נעשות האחת בחדר ניתוח והשניה בחדר צינטורים.שתי השיטות מבוצעות בהרדמה כללית ועד היום לניתוח בידיים מיומנות פחות סיבוכים.במקרים מסוימים להחדרת סטנט עדיפות.המקרים הם:הצרות חוזרת,צואר לאחר הקרנות או הצרות גבוהה מאד.
בברכה,
דר' ארנון קורן

dr_koren.jpg

אני בן 62 יש לי חסימה של% 100 בעורק התרדמה צד שמאל.בבית חולים הדםה עין כרם לא ממליצים על ניתוח.מה האפשרויות האחרות אם יש.אני בריא למרות שעברתי 4 צינטורים ללא התקף.בצינטור צאוור שעשיתי אובחנה זרימה קלה ביותר שהופיעה ונעלמה מידי פעם.תודה מראש.

שלום יעקב מזור,
חסימה בלאה בקרוטיס (100% ) לא ניתנת לפתיחה בניתוח ואף אין צורך לפתוח אותה.אנו מודאגים מהצרויות קשות ולא מחסימה מלאה.לשמחתך לא ניזוקת כאשר העורק נחסם.הגוף מספיק חכם ליצר כלי דם חלופיים במקרה של חסימה מלאה ללא נזק נאורולוגי.מומלצת בדיקה חוזרת מידי 6-12 חודש.
בברכה,
דר' ארנון קורן

dr_koren.jpg

בבדיקת דופלר קרוטיס נמצא כי עורק התרדמה הפנימי ica (48) נצפתה אי סדירת דופן העורק מה משמעות הדבר?

שלום משה ורסנו,
יש צורך במעקב בלבד-דופלקס קרוטיס מידי 6 חודשים.
בברכה,
דר' ארנון קורן

dr_koren.jpg

עברתי השבוע לפני יום צינתור בעורק התרדמה הימני עקב חסימה של 70% ומעלה
בשתי העורקים הימני והשמאלי בינתיים השתילו לי סטנד בימני ופתחו את החסימה עם בלון בביה"ה אסף הרופא.שאלתי היא האם חשים לאחר הצינתור רגישות באזור הצואר בו הוכנס הסטנד ולכמה זמן.כמו כן האם רצוי עקב מסתם מסויד בלב לעבור ניתוח להחלפת מסתם בתווך של שבועיים לאחר הצינתור.אבקש את תשובתכם המהירה בשל היותי לחוצה.
בתודה מראש רות

שלום בן זאב רות,
אינני מבין את הסיבה ללחץ בהחלפה מידית של מסתם הלב.במידה ומבחינה קרדיאלית ניתן להמתין ,הייתי ממליץ על דחיה.יתכנו כאבים באזור בו הוכנס סטנט לקרוטיס.
בברכה,
דר' ארנון קורן

dr_koren.jpg

אחייניתי עברה תאונת דרכים קשה.קיימת עקב הפגיעה היצרות בעורק התרדמה בצד ימין.מקבלת אפירין במינון נמוך עקב דימום בטני- מהטחול הכיליה והאגן.בצינתור הסתבר שאין אפשרות לחסום לחלוטין את העורק-אין מעבר דם תקין למח בלעדיו(נוסתה הכנסת בלון לסתימה זמנית).שאלתי:
האם עורק התרדמה משקם את עצמו לבד?הילדה בת 16.כמו כן האם הטיפול שהיא מקבלת הוא מספק?האם אין דבר נוסף שניתן לעשות כדי למנע נזק מוחי?

שלום אירית כהן,
קימת מערכת מעקפים טיבעית בגופינו.במידה ולאחר התאונה אין נזק עצבי הרי ניתן להניח שתוך כדי הטיפול המצב יתיצב ולא תהיה סיבה להחמרה.ממליץ לחזור על בדיקת הקרוטיס בדופלקס מידי 3 חודשים.
בברכה,
דר' ארנון קורן

dr_koren.jpg

שלום רב
המליצו לאבי ניתוח לעורק התרדמה בעקבות היצרות של 90%. מפאת חוסר מקום בחדר ניתוחים, עבר אתמול צינתור של העורק הנ"ל.
שאלתי: אם בניתוח-נכנסים, מנקים ויוצאים, איפה פעולת הניקוי נכנסת בצינתור? לאן נעלם (אם בכלל) הרובד שגרם להיצרות העורק?

שלום אליה,
בצינטור דוחקים את ההצרות לדופן והחומר כלוא בין הסטנט לדופן.היום עדין הניתוח עדיף על צינטור וסטנט.
בברכה,
דר' ארנון קורן

dr_koren.jpg

שלום רב,
בבדיקת CT מוח נמצא, הרחבה של עורק התרדמה (קרוטיס) ב - 5 מ"מ. בכל המאמרים שקראתי עד כה, מדובר באחוז חסימה. כיצד ניתן לדעת מהו האחוז?!
והאם זה דחוף? אני מחכה לתור לנוירורדיולוגיה - חמישה חודשים!!!
מה עליי לעשות בנידון?
כן, יש לי היפרליפדמיה מטופלת בבזליפ, ליפידל ומירופירין. האם זה מספיק? האם זו הסיבה וכו'. מודאגת.
תודה רבה
אשלי

שלום אשלי,
אינני חושב שמדובר בבעיה.ממליץ על דופלקס קרוטיס בעוד 6 חודשים
בברכה,
דר' ארנון קורן

dr_koren.jpg

שלום רב,
במשך כחודשיים אני סובל מסחרחורת קלה בתנוחה ימינה.
בדיקת CT
תקינה
אבל בדופלקס עורקי צוור ,בצד ימין - יש היצרות קלה ביותר (מתחת ל- 15%) בעורק התרדמה הפנימי.
ה- peak systolic velocity ׁ(PSV) בעורק התרדמה המשותף הוא 0.68 M/SEC.
ה- PSV בעורק התרדמה הפנימי הוא 0.78 M/SEC.
בצד שמאל - אין כל עדות להיצרות בעלת משמעות המודינמית וזרימת הדם היא סדירה.
ה- peak systolic velocity (PSV) בעורק התרדמה המשותף הוא 0.70 M/SEC.
ה- PSV בעורק התרדמה הפנימי הוא 0.62 M/SEC.
בשני הצדדים - הזרימה בעורק הורטברליס תקינה בכוון ובטיב.
האם היצרות קלה הזאת יכולה לגרום לסחרחורת והאם צריך לקבל תרופות או טיפול אחר בעקבות הבדיקה?
תודה רבה מראש,
אולג גלפנד

שלום,
אין קשר בין הסחרחורות לקרוטיס גם במצב של הצרויות קשות.יש לפנות לנאורולוג מומחה לסחרחורות.
בברכה,
דר' ארנון קורן

dr_koren.jpg
bottom of page