top of page

23 שאלות גולשים בנושא: טרומבוזה

אני חולה קרוהן ומקבל בקביעות (כרגע כבר 3 שנים) TPN דרך PICC במותקן ביד. אחת לשנה בערך אני מוצא עצמי מגיע להתקנה מחודשת של ה- PICC לאחר שהוא פשוט יוצא ממקומו. רופא האנגיו אמר לי כי לאורך שנים קיימת היצרת או אפילו טרומבוזה בכלי הדם בהם נמצאת הצינורית, וכנראה שמתישהו אצטרך לעבור להתקן אחר בחזה. האם יש דרך לטפל בהיצרויות כלי דם מסוג זה כדי לשמר את המעבר בלי הדם ביד ?

שלום אביהו גרוברמן,
הפתרון במצב זה לעבור לקטטר היקמן.במידה ומתוכנן טיפול ממושך זהו היום הפתרון המומלץ.כל וריד שיש בתוכו גוף זר לאורך זמן יגיב בהוצרות קרישי דם.
בברכה,
דר' ארנון קורן

dr_koren.jpg

אני סובלת מאוד מורידים נפוחים בשתי רגלי ופה ושם בליטות בצורת ענבים,ולאחרונה רגל אחת התנפחה ואדומה.אני מאוד מודאגת,כיבעבר היתה לי טרומבוזה וסחיף.
מה לעשות?

שלום אילנה,
מתאורך את סובלת מורידים מוזנחים ומסיבוכים שקשורים לורידים ממליץ להתיעץ בהקדם עם כירורג כלי דם. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 037557111, הרצליה - 099592555.
בברכה,
דר' ארנון קורן

dr_koren.jpg

יש לי כל הזמן את בדיקת ה-d -dimere שהיא בדיקה של טרומבוזה
אצלי כל הזמן בגובה של 1000 ,מקבלת זריקות מזריקה 10 ימים ,ואז הבדיקה בסדר ושוב עולה לאחר כמה שבועות,עדיין לא עלינו על מקור הבעיה אולי יש לך אדון דר. רעיון אינני יודעת מה לעשות?אני גם לא סובלת מכאבים ברגליים ולא נפיחות ולכן רק בצורה מחקרית או בבדיקות תקופתיות אני רואה שזה גבוה !!אשמח מאוד אים תוכל לעזור לי מודה לך
ציפורה

שלום רב,
לך יש סיכון לנ"ל ולא טרומבוזה אמיתית הוחל לתת לך זריקות תחת העור ע"מ למנוע היווצרות קרישים, עלייך לגשת להמטולוג לבקש הסבר לגבי מהות בדיקותייך והאמצעים הטיפוליים ולנסות לברר אפשדריות טיפול כגון מעקב ללא טיפול ותחת טיפול ויתרונות וחסרונות
ד”ר ארנון קורן – סגן מנהל המחלקה לכירורגית כלי דם מרכז רפואי רבין, קמפוס בלינסון

dr_koren.jpg

שלום דר קורן. אני בת 30 ארבע שנים אחריdvt. מטופלת בקומדין לפני כשבוע גיליתי שאני בהריון הייתי אצל ההמטולוג הקבוע שלי שהעביר אותי מהשבוע לקלקסן 60 פעמיים ביום, האם זו הדרך המקובלת? האם יש אופציה לקבל זריקה של מאה פעם ביום? האם אני מוגנת מפני קרישים חדשים? מפני שהטרומבוזה ניגרמה מהורמונים של גלולות תודה רבה מראש

שלום,
הטיפול בהריון לאישה הסובלת מקרישיות יתר הוא קלקסן .יש להזריק פעם ביום לפי היחס של מג אחד לכל קג משקל גוף
בברכה,
דר' ארנון קורן

dr_koren.jpg

בתי בת 30 הריון שני שבוע 36 יש לה תאומים מזה כמה ימים התנפחה ירך שמאל ואובחנה טרומבוזה. היא לפני קיסרי ממה קורה לצעירה כזו טרמבוזה ומה עושים

שלום,
יש להתחיל טיפול בקלקסן במינון טיפולי.מומלץ ללדת בניתוח קיסריבאופן קבוע גרביים אלסטיים כולל בלידה.
בברכה,
דר' ארנון קורן

dr_koren.jpg

שלום , בשבוע 38 להריון הגעתי למצב שלא יכולתי ללכת מרוב בצקות ברגליים הן בחלק העליון ובתחתון של הרגליים. הרופאים לא התייחסו ברצינות, קבלתי אותן התשובות "ככה זה בהריון". בחדר לידה כל הרופאים אמרו שלא ראו דבר כזזה ואני עדיין בבירורים. בדופלקס לא מצאו וריד- מרוב הנפיחות ואני צריכה לחזור על הבדיקה השבוע כי הנפיות ירדה...הם חששו מטרומבוזה- האם זה יתכן שזה נגרם מההריון?? והאם יכול לחזור בהריון הבא?? מה עליי לעשות ולאיזה רופא לפנות כשיהיו לי תוצאות מדויקות של הדופלקס??

שלום,
אין כל טעם בבדיקת דופלקס בשלב זה .עליך לבצע את הבדיקה 3 חודשים לאחר הלידה ולהבדק עלידי כירורג כלי דם. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 037557111, הרצליה - 099592555.
בברכה,
דר' ארנון קורן

dr_koren.jpg

לפני כחמישה ימים תקף אותי כאב עז בשוק שמאל במקום שיש וריד בולט לאורך השוק,הוריד נפוח מאד וכואב מאד.לכירורג כלי דם נראה שזה קריש דם ושלח אותי לדופלר ורידים .
שאלתי היא: הבדיקה תתבצע ביום שישי.מאז המקרה עבר שבוע.
האם הטרומבוזה בשבוע הזה לא יכולה להגיע לריאות?אודה לך מאד אם תענה לי בהקדם

שלום גלית,
הקרישים שמגיעים לריאות מקורם בדר"כ מערכת הורידים העמוקה.במידה והרופא היה חושד בפקקת עמוקה הרי היה דורש לקבל את התשובה מידית תוך 24 שעות. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 037557111, הרצליה - 099592555.
בברכה,
דר' ארנון קורן

dr_koren.jpg

לאחר ארוע של טרומבוזה ברגל ימין אני מטופלת בקומדין של 5 מג וגם זריקות קלקסן שהופסקו לפני שבוע .הרמה של inr היא 2.1 ושאלתי היא מה יהיה המינון של הקומדין כשנגיע לרמה של
inr 3.0

שלום לבנה רוזנברג,
עליך להמשיך במינון של 5 מג ליום ולהמשיך בבדיקות הINR כדי לאשר את המינון.מומלץ לאזן את הטיפול בקומדין עם רופא המשפחה.
בברכה,
דר' ארנון קורן

dr_koren.jpg

אני בת 55 היה לי טרומבוזה בשתי הרגלים אושפזתי בבית חולים וגילו שישלי פקקת ורידית קיבלתי זריקות קלקסן וכדורים אספירין בדופלר האחרון שעשיתי מצאו שישלי קרישי דם ואי ספיגה
כעת אני בלי טיפול השאלה שלי האם יש לזה טיפול והאם זה לא מסוכן או מדאיג
אלו בדיקות אני צריכה לעשות והאם זה יחלוף לבד

שלום שרה,
לאחר פקקת ורידים עמוקה יש לטפל במשך חצי שנה בקומדין וגרב אלסטית.בו זמנית יש להשלים בירור לקרישיות יתר.
בברכה,
דר' ארנון קורן

dr_koren.jpg

לפני 32 שנים כשילדתי את ביתי הבכורה, הופיע לי בשוק ברגל, וריד שהתנפח התחמם והיה אדום. לא הוסבר לי אז שיש חשש לטרומבוזה. לפני כ-5 שנים בעקבות מסך עשן בראייה, אובחן לי שכלי דם נחסם בעיין. אחרי בדיקות המטולוגיות, אובחן לי פקטור 8 ?? ומאז אני לוקחת קרטיה. לאחרונה, יש לי מעין הרגשה של חגורה לוחצת בקרסול, וזה מאוד מפחיד ומפריע. מה עלי לעשות?? אולי מתהווה שם חסימה??

שלום,
אין מקום ללחץ.יש לבצע דופלקס לורידי הרגליים.
בברכה,
דר' ארנון קורן

dr_koren.jpg

לפני שלושה שבועות וחצי קיבלתי מכה בשוק (מעל הקרסול) מאופניים של ילד.
עשיתי צילום והאורתופד החליט שמדובר בחבלה בלבד. הכאבים היו חזקים, בחלק מהתקופה אף גיבסו את הרגל. הרופאים טענו שמדובר בשטפי דם (כל הרגל מהברך ומטה היתה מלאה בשטפי דם).
נכון לעכשיו אני סובלת מכאבים חזקים, בצד הפנימי של השוק ישנה נפיחות אדומה וגדולה (קוטר של עשרה סנטימטר בערך) וכואבת. ההליכה מוגבלת מאד. לצד הכאבים קיימת תחושת לחץ. רופא משפחה טען שמדובר בדלקת בוריד עקב חבלה, כמו כן הוא הסביר שזו טרומובזה לא מסוכנת, שכן הוריד חסום.
מה עלי לעשות?

שלום נועה,
האבחנה של טרומבוזה נעשת באמצעות דופלקס ורידים.לאחר הבדיקה מומלצת בדיקת אורטופד וכירורג כלי דם. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, הרצליה - 09-9592555.
בברכה,
דר' ארנון קורן

dr_koren.jpg

בבדיקת דופלקס השבוע,הובחן טרומבוזה בורידים השטחיים, לפני חצי שנה בדופלקס אובחן אי ספיקה וורידית.
האם זה אותו דבר?
והאם קרישי דם יכולים להעלם עם האספירין,או שזה יכול להסחף למקומות אחרים בגוף,או לורידים העמוקים?
אודה לך המון אם תענה לי

שלום גלית,
סיבוך של אי ספיקה הם קרישי הדם שאובחנו בדופלקס.מומלץ לטפל בורידים בכדי למנוע סיבוכים נוספים. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 037557111, הרצליה - 099592555.
בברכה,
דר' ארנון קורן

dr_koren.jpg

היום חזרתי מביקור אצל הגינקולוג. בשל שני המקרים של הבנות שנפטרו כתוצאה של קרישיות יתר. שאלתי את הרופא, האם אני יכולה לבצע בדיקות דם על מנת לבדוק קרישיות יתר. לסבתי , ולאחותה שנפטרה מטרומבוזה יש בעיות ורידים ברגליים, וגם לאימי. האם דבר זה מצביע על בעיה כלשהיא? כשסיפרתי זאת לרופא הוא אמר שאני לא נמצאת בקב' סיכון. אך עדיין אני חוששת. מה לעשות?

שלום נועה,
קרישיות יתר נבדקת על ידי המטולוג ולא רופא נשים.הנני ממליץ בחום להגיע לבדיקת המטולוג מכיוון שסיפורך מעיד על מחלת קרישת דם משפחתית.
בברכה,
דר' ארנון קורן

dr_koren.jpg

שלום, אני בת 28 ובהיסטוריה שלי- טרומבוזה ברגל שמאל ( כתוצאה משימוש בגלולות +עישון+ מנוחה רבה מדיי..) כמו כן אני סובלת ממשקל עודף(גובהי 1.76 משקלי 98)
לאחרונה אני סובלת מכאבי ראש נוראיים, ממש משתקים - יכול להיות שזה בעצם מה שכולם מכנים "מיגרנה"? מה שהדליק אצלי נורה אדומה זה הבן דוד שלי, הוא בן גילי, והשבוע התופוצץ לו וריד במוח, הוא נמצא במצב קריטי ולפי מה שהבנתי אחד התסמינים שקדמו לאירוע היה כאבי ראש חזקים ועיפות, שזה בדיוק מה שעובר עלי, יש לי מה לדאוג? מה הסימנים המקדימים לארוע מסוג זה? והאם ניתן למנוע זאת? מה הסיכויים להחלים מהתפוצצות וריד במוח??
תודה

שלום טלי,
עליך לדאג לגורמי הסיכון הניתנים לשליטה עצמית:עישון מיותר,עודף משקל וכו'.בשאר הגורמים לא ניתן לשלוט.קרע של כלי דם תוך מוחי נגרם בדרך כלל ממום מולד של הרחבה אנאוריזמטית של עורק.
בברכה,
דר' ארנון קורן

dr_koren.jpg

שלום,
לפני שבועיים רופא הנשים המליץ לי להתחיל עם קלקסן מכיוון שיש לנו רקע משפחתי עם קרישת דם וטרומבוזה לאבא שלי ולאחותו בהריונות היה טרומבוזה,
אני בהריון ראשון שבוע 9 ובבדיקת דם ראו שאני היטרוזיגוטית לפקטור 5 , הרופא אמר שאם לא היה רקע משפחתי הוא לא היה נותן כלום ורק בגלל הרקע המשפחתי הוא נתן קלקסן, האם זה בטוח שזה הדבר הנכון?
זה לא יכול להזיק לעובר בשום צורה שהיא? אני ממש מפוחדת . אשמח לתשובה

שלום,
ממליץ להתיעץ עם המטולוג
בברכה,
דר' ארנון קורן

dr_koren.jpg

לפני כחודש אובחנה אצלי טרמבוזה ופקקת ברגל ימין בבית חולים לאחר אשפוז של שבוע וטיפול בקלקסן וקומדין שוחררתי לבתי עם טיפול קומדין בלבד. לאחר שבועיים מיום האשפוז ערכתי דופלר ונמצא כי אין לי פקקת ולא טרמבוזה כלל והממומחה לכלי דם שוקל את הפסקת הקומדין בעוד מספר ימים.
האם נטילת הקומדין הזיקה לי בגלל הדיאגנוזה הלא נכונה? האם כדי להמשיך הקומדין לפחות עד לברור מוטולוג בעוד חמישה חודשים?
תודה מראש על תשובתך אני מאוד מבולבלת ....עופרה

שלום,
ראשית בנטילת קומדין אין בעיה במידה ושומרים על INR נכון.השאלה האם בבדיקה הראשונה היתה טרומבוזה ובשניה לא מכיוון שהקריש נעלם או לא היה כלל.התשובה טמונה במקצועיות של כל אחד מהבודקים.בכל מקרה הייתי מקדים את בדיקת ההמטולוג לצורך בירור קרישיות יתר ובכדי להסיר את הספק.
בברכה,
דר' ארנון קורן

dr_koren.jpg

שלום לך דר קורן
אני חולת לופוס וDVT, ואנמיה ואפלה, אני סובלת מהרגליים בעיקר עקב טרומבוזה, וכאבי פרקים בכל הגוף אני מקבלת קומודין ופלקוניל, יש לי תופעות נשירה, שיכחה, ראיה ופצעים בפה.. שאלתי האם יש תרופה לכאבים ברגליים בעיקר ובידיים...

שלום,
חיביים לעשות סדר בתלונות שלך:האם הכאבים ראומטיים או כאבי פצעים או זיהום מקומי .............. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 037557111, הרצליה - 099592555.
בברכה,
דר' ארנון קורן

dr_koren.jpg

שלום,
בעת נופש בחו"ל התגלתה אצלי טרומבוזה. האבחנה של הרופא בארץ: "בוריד פמורלי וספנה משמאל הודגם טרומבוס ואין קומפרסיה של הוריד מתאים ל DVT". בחו"ל קיבלתי עירוי של הייפין במשך 48 שעות ולאחר מכן זריקות קלקסן וקומדין. עם חזרתי לארץ אני מטופלת בקומדין בלבד. ה INR שלי גבוה יחסית כמעט 5. שאלתי היא: התחלתי את הטיפול בחו"ל ב 21.8.09. מתי נכון לחזור לעבודה? האם כדאי להתהלך רגיל או דווקא לנוח עם הרגל למעלה? כיום אני מתהלכת כמעט ללא כאבים במפשעה ובירך, רק בעת מאמץ, למשל בעליית מדרגות אני מרגישה את המאמץ ומעט קשיי נשימה. אשמח לקבל המלצה להמשך הפעילות בשגרה. תודה

שלום גלית,
הטיפול הוא קומדין עם INR בגבולות 2-3 .גרב אלסטית והליכה מרובה .אין צורך במנוחה אלא חזרה לפעילות. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 037557111, הרצליה - 099592555.
בברכה,
דר' ארנון קורן

dr_koren.jpg

לאחר שחשתי גושים במפשעה פניתי למומחה לכלי דם. ברקע שלושה ניתוחי ורידים והזרקות. הרופא מישש ואמר שזה לא קשור לורידים והפנה אותי לאולטרסואונד רקמות במפשעה וטען כי לדעתו, עליי לפנות לכירורג כללי. הבדיקה העלתה כי המדובר בטרומבוזה ורידית שטחית. כלומר הוריד סתום כאשר בצד השני במפשעה הוריד מורחב והזרימה בו איטית.
שאלתי היא: מה עליי לעשות? יש טיפול במצב זה? האם לחזור לאותו רופא? או שמא עליי ללכת למומחה ספציפי בעל ניסיון בתחום זה.
תודה מראש

שלום אסתוש,
ממליץ לפנות לכירורג כלי דם המומחה בכל שיטות הטיפול . אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, הרצליה - 09-9592555.
בברכה,
דר' ארנון קורן

dr_koren.jpg

אימי בת 52 וסובלת מקרישי דם, לוקחת מידי יום קומדין,לפני 20 שנה היה לה גם טרומבוזה,בנוסף יש לה את הפצע הגדול הזה (כיב)שמצולם למעלה,מעל 5 שנים. האם יש תרופה למחלה? והאם ניתן לרפא את הרגל מהפצע הענק הזה?ועוד-מהם התופעות של לקיחת קומודין? האם הראיה מטשטשת?

שלום הבת,
אין כל בעיה בלקיחת קומדין לאורך זמן.במידה וקיים כיב ונוסטטי ברגל אימך ,היא חיבת להגיע לטיפול במרפאתי.שם אבצע דופלקס ורידים ואוכל להמליץ על הטיפול לסגירת הפצע. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, הרצליה - 09-9592555.
בברכה,
דר' ארנון קורן

dr_koren.jpg

אני בת 69, ומזה שנים רבות אני סובלת מהווצרות דליות בירכיים, וזאת כתוצאה מהריונות, אפילו סבלתי מטרומבוזה אחרי לידת אחד מבני (לפני 36 שנים).
שאלתי היא האם עדיין ניתן לטפל במצבי, האם ניתן לעשות את הטיפול דרך ביטוח בריאות מושלם ומה המחיר פחות או יותר
תודה אילנה לביא רובין

שלום,
ניתן בהחלט לטפל בך גם היום.בפרט היום קיימים טיפולים בהרדמה מקומית שמתאימים גם לאנשים מבוגרים. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 037557111, הרצליה - 099592555.
בברכה,
דר' ארנון קורן

dr_koren.jpg

אני מטופלת בכימוטרפיה בתרופה AC (לאחר ניתוח להסרת גידול בשד)לאחר הטיפול ה-3 התנפחו לי כפות הרגלים מהאצבעות למעלה) היום ביצעו לי בבי"ח רמב"ם דופלר לרגלים לא נמצא טרומבוזה או חסימה בוורידים מה שנראה שזו בצקת.
מה ניתן לעשות ע"מ להקל על הכאב והנפיחות?
תודה מקרב לב.
שוש לבנון

שלום לבנון שושנה,
ניתן לעזור בשלב הראשון בחבישה אלסטית והליכה עד כמה שאפשר.
בברכה,
דר' ארנון קורן

dr_koren.jpg

לפני שלושה שבועות וחצי קיבלתי מכה בשוק (מעל הקרסול) מאופניים של ילד.
עשיתי צילום והאורתופד החליט שמדובר בחבלה בלבד. הכאבים היו חזקים, בחלק מהתקופה אף גיבסו את הרגל. הרופאים טענו שמדובר בשטפי דם (כל הרגל מהברך ומטה היתה מלאה בשטפי דם).
נכון לעכשיו אני סובלת מכאבים חזקים, בצד הפנימי של השוק ישנה נפיחות אדומה וגדולה (קוטר של עשרה סנטימטר בערך) וכואבת. ההליכה מוגבלת מאד. לצד הכאבים קיימת תחושת לחץ. רופא משפחה טען שמדובר בדלקת בוריד עקב חבלה, כמו כן הוא הסביר שזו טרומובזה לא מסוכנת, שכן הוריד חסום.
מה עלי לעשות? ׁ(בטעות הקלדתי כתובת מייל מוטעית, לכן שלחתי את השאלה פעמיים).

שלום סובלת מכאבים,
האבחנה של טרומבוזה נעשת באמצעות דופלקס ורידים.לאחר הבדיקה מומלצת בדיקת אורטופד וכירורג כלי דם. אשמח לראותך במרפאתי. ניתן לצור קשר בטלפונים: רמת-גן - 03-7557111, הרצליה - 09-9592555
בברכה,
דר' ארנון קורן

dr_koren.jpg
bottom of page